neděle 31. října 2010

Pět dní v boulderingovém ráji jménem Chironico

V neděli 24.10. mě večer volá Štěpa, že jedou zítra do Chironica, a že prý mají ještě jedno volné místo, tak jestli bych nechtěl jet. Asi hodinku si to rozmýšlím a nakonec se rozhoduji že pojedu. Takže v pondělí večer vyrážíme ve stejné sestavě jako do fontáče (Stráníci, Honza a já) směr Chironico.
V úterý kolem osmé přijíždíme do Chironica. Svítí sluníčko, pofukuje vítr a nad námi se vyjímá azurová obloha, co víc si přát? Není na co čekat jde se lézt! Akorát jaksi nemáme průvodce a tak se s Honzou spoléháme na Stráníky, kteří tu byly asi před třemi roky a nějaké bouldry tu znají. Rozlézáme se v nějakém 6A, skála nění žádný petráč, ale respekt k prstům jistě chovat nebude. Poté jdeme ještě všichni na skokové 7A, všichni až na mě to přelézají. Kluci jdou lézt nějaké 7C, tak raději beru Honzův foťák a jdu je fotit. Poté se přesunují pod No mystery 8A/A+, já se tedy dále držím foťáku. Martin to tam po chvíli posílá a jde semnou na pěkně vypadající hranu za 7B. Bohužel jsem slabej a nejde mi druhý krok, stejně jako v tom 7A. Potom se chvíli potloukáme po kopci a hledáme co lézt. Naštěstí narážíme na borce co u sebe mají průvodce a tak si ho trochu nastudujem a přesunujem se ke Komilátorovi 8A. Toho Marťas zase po chvíli posílá a jde se k velkému převislému bloku. Vede tam i jedno 7A, které kupodivu dávám na flash. Obtížnost bouldru na Boru by byla někde kolem 6B ale. Poté jsme vykoukali že tam vede hezké 7B, které také dávám na flash. To už se mi, ale zdálo dost podezřelí. Také po chvíli zjišťujeme že je to vlastně jenom 6C+. Marťas mezitím zbombí boulder Souvenir 8A/A+ a chvíli po něm i Štěpa. Kluci mají pro dnešek už odlezíno a tak jdem ještě najít jeden bouldřík pro mě. Nacházíme takové částečně traverzové 7B, to přelézám na první a jedem na parkoviště za mistrem Sukem. Tam si poprvé vživotě podávám ruku s 8Céčkovým lezcem. Asi do devití se popíjí čaj, teda pokud se ho někomu nepovede vylít. A úderem deváte jdeme spát. V noci je ve spacáku vcelku příjemně.

Ve středu se už máme průvodce a víme přesně kam a na co jdeme. Na rozlez si vybíráme nádherné 7A Selection door. Je to opravdu nádherný boulder, který mě navíc potěšil flashem. Kluci jsou zkoušet takové morfo 8A a já jdu omrknout Autopilota 7A+/7B. Když se vracím pro věci Marťas už to 8A má přelezené a jde semnou k Autopilotovi. Program znám a tak jej nekompromisně dávám na flash. Báječně mě to naladilo na další bouldry a tak jdu lízt hned boulder vedle za 7A+. Chvíli se tam potrápím když mi nejde zašpičkovat z podstropu hrana, ale nakonec to raději řeším silovější a mě bližší variantou, skokem. Takže nadmíru spokojená se vracíme společně s Marťasem zpátky za klukama, kteří už se namontovali do jiného 8A. Je to další silová prasárna, se kterou ale Marťas mnoho problémů nemá a ani né za hodinku už stojí na vrchlku. Dál mají kluci vyhlídlí boulder La Pillier 8A. Honza když vidí ty malé kousavé lišty, tak raději zasedá na protější kámen a učí se. Mezitím pod boulder dorazil aji amík Carlo Travarsi, který ale narozdíl od Martina a od Štěpána boulder nepřelézá. Já jsem si jako další boulder vybral Sloper attack 6C+/7A, ten dávám na první a stejným způsobem přelézám i traverz na témže kameni. Pro dnešek je to vše, vracíme se do základního tábora.

Ve čvrtek je na programu restík, a tak se jdem podívat co to vlastně Suk vylez. To 8C vypadá ukrutně. Vůbec si nedokážu představit že bych něco takového někdy vylezl.V pátek Honza přlézá No Mystery 8A/A+ a o kousek si posouvá své hranice. Ráno si ale ještě všichni dáváme pěkné silově lištovací 7A. Já s Honzou si ještě přelézáme variantu za 7A+, ve které jsem se trošku zbytečně chvíli potrápil. Honza s Martinemm pak vyběhnou ještě Pocket problem 7C. A jde se dál. Štěpa s Martinem dávají další stropové 8A. My s Honzou jdeme raději na nějaká 7Ačka. To se nakonec jako ideální také neukázalo, neboť jedno 7A bylo nakonec 7B+, a to které jsme vylezly, tak od toho mám hezký zářez na prsteníku. Poté ještě všichni přelézáme moc pěkný boulder Tomahawk, což je poctivé 7B. Ještě nemáme dost a tak jedem na Doctora Med Denta 7B+. Kluci to pošlou na flash, ale já se v tom pořád tak nějak plácám a mám všelijaké výmluvy. Nakonec to tam vzdávám a už skoro za tmy odcházíme do tábora.

Sobota je naším posledním dnem v této úžasné bouldrové oblasti. A i proto že jistě každého znás už bolí kůže na prstech, máme namožené svaly a kdoví co ještě, tak se do toho pouštíme naplno. A nejvíc tomu dal kdo jinej ne zatracaně silnej Martin. Poslal na první ostrej pokus 8Béčko. Tedy přelez výjezdu, ikdyž říká že je to así lehčí. Honza flashuje Slimlainu 7C, Marťas to tam posílá hned po Honzovi a Štěpa na sebe také nenechá dloho čekat. Já mám ale dnes v plánu především vylézt Dr. Med Denta. Nejdříve jdu na nějaké 7A to dávám z první a poté jdu na boulder Hopper 6C+ tam to netrvá o nic déle. A tak se po chvíli vydáváme na můj tajný cíl výjezdu. Jdeme tam společně dalšíma čechama a češkama, tudíž o motivaci není z žádné strany nouze. Chvíli koukám jak jim to jde a pak mě do toho naženou. Dneska cítím docela sílu a tak se vykašlu na patu, kterou jsem předtím tak zbytečně řešil a jdu to bezní. Trochu zaberu a už jsem ve výlezu. Mám samozřejmě velkou radost, ale 7B+ to asi nebude. Ostatní to tam pošlou taky celkem rychle, ale lidé menšího vzrůstu tady mají celkem značnou nevýhodu, na což bohužel doplatila Monča, která si v tom ale vedla parádně. Martin ještě vyleze dvě 8áčíčka a jdeme k autu. Já si ještě dávám nějaké výlezové 7A+, a zkouším docela krutě vypadající 6C+, to bohužel už nedávám a tak jdu za ostatními. Většina z nás už jede domů a my také. Probíhá hromadné loučení a je po všem, rozjíždíme se každý svým směrem.
V Chironicu jsme napočítali dohromady asi 27 čechů, takže nuda rozhodně nebyla a ty chladné večery se dali na pohodu přečkat. Lezecká komunita i oblast byla úžasná a určitě bych se sem chtěl ještě někdy vrátit, ale nejdřív musím pořádně zesílit. Jinak počasí jsme po celou dobu vájezdu měli téměř idální. Azurová obloha, teplota tak do 12 stupňů...takže paráda. Bylo toho hodně a určitě jsem na spoustu věcí co jsem chtěl napsat zapoměl, ale alespoň pro představu by to stačit mohlo. Jinak každýmu bouldristovi tuto oblast vřele doporučuji! Snad se sem ještě někdy vrátím.

2 komentáře:

  1. Ahoj Miso super clanek i super vyjezd :)
    jenom jestli bys mohl prosim odstranit tu fotku martina stranika z toho 8Bcka diky moc :o)

    OdpovědětVymazat